Det var en bevæget Lene Norden, der modtog prisen som årets leder i Allerød kommune. Her er hun flankeret af fra venstre formand for Allerød Idræts Union Poul Møller Hansen, dernæst bestyrelsesmedlem i Børne- og Ungdomsorganisationernes Samråd, Torben Olesen, og tilsidst Allerøds borgmester Erik Lund.

Det var en bevæget Lene Norden, der modtog prisen som årets leder i Allerød kommune. Her er hun flankeret af fra venstre formand for Allerød Idræts Union Poul Møller Hansen, dernæst bestyrelsesmedlem i Børne- og Ungdomsorganisationernes Samråd, Torben Olesen, og tilsidst Allerøds borgmester Erik Lund.

Lene Norden blev årets idrætsleder i Allerød

Årets modtager af lederprisen er Lene Norden fra Blovstrød Håndbold

Af
Tekst og foto: Mads Hussing

Ved den store årlige prisfest, blev Lene Norden valgt som årets idrætsleder i Allerød, og modtageren var meget rørt, da der skulle takkes for prisen. Stemmen knækkede et par gange på den tydeligt rørte leder fra Blovstrød Håndbold.
"Jeg er meget bevæget, og det giver selvfølgelig endnu mere lyst til at engagere sig. Min bestyrelse betyder rigtig meget for mig, og vi supplerer hinanden rigtig godt, og så har vi en masse engagerede trænere," sagde årets prismodtager til Allerød Nyt, da hun gik fra scenen, efter at have modtaget prisen.
Netop det med at rose andre, det var noget formand for Allerød Idræts Union Poul Møller Hansen nævnte i beskrivelsen af Lene Norden. Men primært var det ordet ildsjæl, som skinnede igennem i talen til Lene Norden.
"En ildsjæl, der brænder for håndbold, børns udvikling, og det at få en klub til at køre både som en klub i udvikling, men også økonomisk," sagde Poul Møller Hansen og nævnte at Lene Norden tog sig af: "indsamling af præmier til brug for lotteri til klubbens afslutningsfester, anskaffelse af tøj og bolde til børneholdene og sponsorer til disse, omdeling af brochurer i forbindelse med indtjening af penge til klubben, skaffer dommere, udarbejder trænerkontrakter, finder trænere via netværk, er selv træner for børne- og ungdomshold og har udviklet klubbens hjemmeside".
Derudover er der oprettet et særligt motorikhold, hvortil Lene Norden har fået tilknyttet en ergoterapeut, til at hjælpe børnene, og derudover er der nu så mange ungdomsspilere, så der til tider mangler haltider til alle holdene.
Lene Norden er opvokset i Allerød, har dyrket sport her altid, selvom hun boede 10 år i København, og fortalte at hun havde lyst til at engagere sig i det lokale idrætsliv. For det engagement fik hun Årets Lederpris 2012.

Publiceret 06 March 2012 10:41

SENESTE TV