LUI Petanques regionalligahold på sejrskamlen efter tredjepladsen og oprykningen i finalespillet.

LUI Petanques regionalligahold på sejrskamlen efter tredjepladsen og oprykningen i finalespillet.

Endnu et pétanque-hold rykker op

Efter 1. divisionsholdets oprykning til Elitedivisionen rykkede LUI's regionalhold i weekenden op i Danmarksserien

Af
Steen Tue Bjerborg

LUI Pétanque har knap nået at få armene ned efter 1. divisionsholdets oprykning til Elitedivisionen sidste weekend, før klubbens nystartede regionalhold nu også er rykket op - for deres vedkommende til Danmarksserien.
Finalespillet i regionalligaen blev spillet i weekenden på Stokkemarkes pétanque-anlæg. I alt 12 hold fra hele landet stillede op, og efter 16 timers spil på nogle svære baner, kunne Lynge-holdet lade sig hylde som nr. 3 på podiet, kun slået af Starpétanque og Brabrand, og glæde sig over oprykningen til Danmarksserien.
Det er første gang i klubbens historie, at to hold fra LUI Pétanque rykker op i samme sæson.

Publiceret 21 September 2015 16:45