Allerød Børneteaterforening byder på to spændende forestillinger i januar og februar. Foto fra foreningens hjemmeside

Allerød Børneteaterforening byder på to spændende forestillinger i januar og februar. Foto fra foreningens hjemmeside

Børneteater i januar og februar

Der er ledige billetter til to forestillinger i Allerød Børneteaterforening

teater Allerød Børneteaterforening viser i januar og februar to spændende forestillinger – og der er stadig ledige billetter.

Søndag 20. januar gælder det 'Den lille prins' for de 6-10 årige på Lillevang Skole kl. 11.00.

Anmelderne har om forestillingen skrevet: 'Det er ikke kun den lille prins, der bliver beriget med disse livslektioner, men også fortællingens læsere og nu også teatergængere. Teater Nexts opsætning af historien om 'Den lille prins' er holdt i Antoine de Saint-Exupérys ånd, og det virker! 'Den lille prins' er børneteater, men Teater Next formår at overføre bogens poesi og tvetydighed, så stykket både kan ses af børn, men bestemt også voksne. Med simpel, minimalistisk scenografi og få effekter bliver publikum underholdt og ført med på den lille prins' eventyrlige rejse.'

Lørdag 2. februar viser Allerød Børneteaterforening 'Metamorfose' for de 3-8 årige på Allerød Bibliotek kl. 11.00.

Om forestillingen har anmelderne skrevet:

'Metamorfose betyder forvandling, og i biologiens verden bruges ordet om larvens forvandling til sommerfugl. Det er præcis, hvad Flyvende Prinsesses forestilling handler om og viser i flere stadier. 'Metamorfose' er en musik-forestilling, og når man træder ind i rummet, ligger der overalt bunker med kæmpestore musikinstrumenter. Instrumenterne kan give en masse herlig og forskelligartet lyd, og under kyndig og kærlig vejleding af Dorte Abrahamsens og Alex Opazos får børnene lov at prøve dem.'

Billetter koster 65 kr. pr. styk og kan bestilles via hjemmesiden: www.allerodborneteaterforening.dk.

mik.

Publiceret 09 January 2019 08:45